autostopy_2014-02-05_rew.09-07-211x300Dlaczego lepiej urodzić się lewomózgowym? Jak wiele może zależeć od kropek na kranie? Komu należy zgłaszać potrzeby seksualne? Czy Ironia może być dobrym doradcą? Gdzie serwują beaujolais de żito? Dlaczego żony nie powinny chodzić do muzeum bez mężów? Z czyjego powodu zegar z kukułką milczy co dwanaście godzin? Kiedy należy uśpić tatuaże? Ile palców traci się po rozstaniu z ukochanym? Czy zawsze to na co patrzymy, jest tym co widzimy? I jak to wszystko ma się do wolności?

„Autostop(y). Dziesięć opowiadań o wolności” to pierwsze „dziecko” eksperymentalnego projektu literackiego Wykup Słowo.

Pieniądze na publikację antologii zostały zebrane dzięki crowdfundingowi na stronie serwisu PolakPotrafi.pl. Stu siedemnastu wspierających wpłaciło łącznie 12717 zł.

Autostop(y) mają swój profil na Facebooku Autostopy. Autorki prowadzą bloga Autostop(y).

 W pierwszej edycji projektu udział wzięło dziesięć autorek:

K.B. Ambroziak – autorka opowiadania „Paraty”. Urodzona w 1985 roku w Warszawie, mieszka w Holandii. Studiowała filozofię i neurokognitywistykę. Zawodowo zajmuje się badaniami nad mózgiem, w wolnych chwilach zagląda w głowy swoich bohaterów. Debiutowała opowiadaniem „Ostatni marsz czarnej królowej” w antologii ”Lato Moralnego Niepokoju”.

Joanna Chudzio – autorka opowiadania Kropki na kranie. Zadebiutowała (pod panieńskim nazwiskiem) w 2011 roku opowiadaniem Okazja, które ukazało się nakładem wydawnictwa Replika w antologii Rozkoszne 2. Jedna z autorek antologii Po 100 słowie. Szortal Fiction 2. Z zawodu lektorka angielskiego i tłumaczka, z zamiłowania pisarka i poetka. Niepoprawna i dobroduszna pesymistka, uwielbiająca wplątywać bohaterów w beznadziejne sytuacje.

Marta Koton-Czarnecka – autorka opowiadania „Migawki”. Z wykształcenia doktor nauk biologicznych, z zawodu dziennikarz naukowy (publikowała m.in. na łamach National Geogroaphic, Focus, Wprost, Gazety Wyborczej), z serca mama Natalii i Zuzanny. Lubi ludzi, jesień, tulipany i oczywiście książki.

K.A. Kowalewska – autorka opowiadania „Futro”. Tłumaczka, z pasji fotografka sportowa i uliczna. Dawno, dawno temu stwierdziła, że kiedy będzie duża, zostanie pisarką. Ukończyła studia lingwistyczne, edytorskie, kształciła się w sztuce pisania. Bywała nauczycielką, felietonistką, a nawet sędzią sportowym. Kiedy nie pracuje, gra w badmintona, uczy się hiszpańskiego, słucha punk rocka. Uwielbia ludzi, upały, swój czytnik e-książek, frytki, psy husky i Lizbonę. W listopadzie 2014 roku ukazała się jej debiutancka powieść Pijany skryba.

Hanka V. Mody – pseudonim kobiety spod znaku Wagi urodzonej w 1981 roku w mieście jedenastu jezior, autorki opowiadania „Między stopami”. Może skończyła jakieś studia i posiada tytuły. Może gdzieś pracuje. Pewnie ma jakieś pasje. Uwielbia piękne zdania i melodyjne teksty, układające się w transową opowieść. Romantyczna, złośliwa, zmienna. Mówi, co myśli. Gdy nie ma ochoty mówić – milczy. Pełna wiary, że może być dobrze. Debiutowała opowiadaniem „NIEwinność” w zbiorze opowiadań „Lato Moralnego Niepokoju”. Publikowała w Nowej Gazecie Literackiej. Obecnie pracuje nad dwiema powieściami.

Zuzanna Muszyńska –  autorka opowiadania „Tryptyk znad Tamizy”. Urodzona w 1968 roku w Bydgoszczy. Emigrantka, gospodyni domowa, informatyk. Kolejność nieprzypadkowa. Typ nomadyczny. Sześć krajów zamieszkania to sześć kolejnych wcieleń. Nie żałuje utraconych domów i ogrodów. Woli kolekcjonować przeżycia, wspomnienia i nowe znajomości. Za najważniejszą uważa rodzinę – bez zmian. Ostatnio w jej szufladzie pojawiły się, obok dyplomów i starych listów, opowiadania. Tak zaczęła siódme życie – w krainie wyobraźni.

Magdalena Niziołek-Kierecka – autorka opowiadania „Trup w laboratorium”. Z wykształcenia doktor nauk przyrodniczych w zakresie biofizyki; pracowała na uczelniach w USA, Austrii i Szwecji. Zadebiutowała opowiadaniem „Eliksir” w antologii „Lato Moralnego Niepokoju”. Laureatka konkursów literackich (Festiwal Conrada 2013; Międzynarodowy Festiwal Kryminału 2014). W 2014 roku otrzymała nagrodę główną na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu. Miłośniczka gier planszowych, podróży i Woody’ego Allena. Właścicielka Broni.

Gabriela Szczęsna – autorka opowiadania „Biały świerszcz drżał na białym szronie”. Na świecie pojawiła się w chwili, gdy kwitły jabłonie. Ulubione pory roku: wiosna, lato, jesień. Ulubiona pora dnia:  ranek tuż przed wschodem słońca, kiedy nawet ptaki milczą. Ulubiony zapach: jaśmin i woń majowego deszczu.

Dorota Szelezińska – autorka opowiadania „Dziurą w płot”. Kaszubka urodzona w Trójmieście. Studiowała iberystykę w Krakowie. Od kilku lat mieszka w Warszawie, a ostatnio sporo czasu spędza w Maroku. Podróżuje.

Katja Tomczyk – autorka opowiadania „Mam na imię Madison”. Wnuczka Leokadii. Pomysłodawczyni projektu „Wykup Słowo”. Prowadzi bloga Zielone butelki.

 

 


Reklamy