Wykup Słowo na portalu wspieram.to startuje już w maju. Tym razem pieniądze ze zbiórki trafią w części do Grzegorz Króla, podopiecznego Fundacji Światło. Poznajcie go bliżej.

Kim jest Grzegorz Król?

Grzegorz Król to strażak Ochotniczej Straży Pożarnej w Złejwsi Wielkiej, tata siedmioletniego Błażeja. Niezwykle pogodny człowiek, pozytywnie nastawiony do życia, mimo wielu smutków, które go spotkały. Obecnie  porusza się na wózku inwalidzkim i mieszka ze swoim tatą w miejscowości Toporzysko. W ubiegłym roku rozwiodła się z nim żona i został sam.

Co się stało?

Siedem lat temu w październiku Grzegorz uczestniczył w akcji gaśniczej, podczas której uległ groźnemu wypadkowi (upadek z dużej wysokości), na skutek czego doszło do wielonarządowego urazu czaszkowo-mózgowego i uszkodzenia kręgosłupa. Grzegorz trafił do szpitala, w którym został zoperowany. Mimo ogromnych starań lekarzy nie odzyskał przytomności. Zapadł w śpiączkę. Po trzech miesiącach pobytu w szpitalu (styczeń) lekarz prowadzący skierował Grzegorza do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Fundacji Światło dla pacjentów śpiączce, gdzie zaczęła się intensywna walka o powrót Grzegorza z krainy snu. Obecność żony i dwumiesięcznego synka były dla Grzegorza ogromną motywacją. Godziny rehabilitacji i terapii zaowocowały wybudzeniem, którego pierwsze sygnały zespół zaobserwował już w marcu. Pojawiła się ze strony Grzegorza pierwsza próba nawiązania komunikacji, do której wykorzystał dłoń, ściskając słuchacza na TAK. Afazja Grzegorza z dnia na dzień stawała się coraz mniejsza. Już w kwietniu pojawiła się mowa. Wówczas lekarz prowadzący zdecydował się skierować pacjenta na dalszą intensywną rehabilitację do Kliniki w Bydgoszczy.

Czego potrzebuje Grzegorz?

Grzegorz przede wszystkim potrzebuje rehabilitacji, w tym:

– turnusu rehabilitacyjnego (trwającego 14 dni) – koszt ok. 4 000 zł,

– programu wspierającego terapię afazji – AFA System (pomoc w przywróceniu właściwej komunikacji językowej).  Koszt programu to około 2 500 zł.

Całodniowa rehabilitacja Grzegorza to koszt około 150 zł (w tym zajęcia z logopedą i fizjoterapeutą).

Nasz cel podstawowy to zebranie 4000 zł na turnus rehabilitacyjny dla Grzegorza. Ale liczymy, że uda się zebrać pieniądze także na AFA System.

Autorzy biorący udział w 2. edycji Wykup Słowo zrezygnowali ze swoich honorariów z tytułu napisania opowiadań, a Wydawnictwo Czwarta Strona część wpływów ze sprzedaży książki przekaże na konto Grzegorza.

Dołączcie do nas!

*na zdjęciu Grzegorz Król
Reklamy