Po prawie dwóch latach startujemy z drugą edycją eksperymentalnego projektu literackiego Wykup Słowo!

Osiemnaścioro autorów – kobiet i mężczyzn – podjęło wyzwanie i stanęło w szranki. Z niecierpliwością czekają na to, co im zgotujecie.

aut

Tak jak poprzednim razem, na portalu PolakPotrafi.pl ruszy akcja skupowania słów, imion i fraz. Każdy z Was będzie mógł wziąć udział w projekcie i zostać współtwórcą opowiadania.

Tym, co odróżnia drugą edycję od pierwszej, jest cel projektu. Poprzednio dziesięć autorek zbierało środki na publikację i promocję antologii opowiadań o wolności, pt. „Autostop(y)”.

„Autostop(y)” odniosły niemały sukces i spotkały się z pozytywnym odbiorem czytelników, dlatego nowa antologia zostanie wydana nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona.

44s

Pieniądze za zbiórki na PolakPotrafi.pl zostaną przeznaczone na promocję antologii opowiadań, nagrody dla wspierających, a także na cel charytatywny!

Motywem przewodnim tegorocznej edycji projektu jest SEN! Z tego powodu autorzy biorący udział w projekcie postanowili wesprzeć Fundację Światło, która wybudza ze śpiączki osoby dorosłe.

Jednym z podopiecznych Fundacji jest Grzegorz Król. Jeszcze siedem lat temu był strażakiem. Podczas akcji gaśniczej spadł z dużej wysokości, odnosząc poważne obrażenia. Zapadł w śpiączkę. Trafił do Fundacji Światło i tam po kilku miesiącach rehabilitacji wrócił do świata żywych. Wybudził się, ale nadal potrzebuje rehabilitacji. To do Grzegorza trafi nasza pomoc.

Grzegorz
Grzegorz Król – fotografia z archiwum prywatnego

Fundacja Światło istnieje od 2003 roku. Jej misją jest wszechstronne wsparcie osób chorych i niepełnosprawnych, w tym w szczególności osób w śpiączce i chorych onkologicznie. Główne działania Fundacji skupiają się wokół prowadzonego przez nią Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla czterdziestu trzech „Śpiochów”. Jest to jedyny ośrodek w kraju, gdzie opiekę i rehabilitację znajdą dorośli pacjenci w śpiączce. To wyjątkowe miejsce, w którym sztab wspaniałych specjalistów pracuje w celu podniesienia jakości życia chorych i robi wszystko, żeby przywracać ich do lepszego zdrowia, a co dalej – do wybudzenia. Największym sukcesem ZOL-u Fundacji Światło jest wybudzenie ze śpiączki czterdziestu dwóch osób! Taka liczba powrotów z „krainy snu” jest nie tylko znakomitym wynikiem w Polsce, ale w skali całej Europy. Problem „śpiączki” dotyka nie tylko samego pacjenta, ale całej jego rodziny, stąd w działaniach Fundacji pojawia się program „Kaganek” dla dzieci osieroconych i projekt „Centrum Wsparcia Rodzin Śpiochów”. Obie inicjatywy mają na celu wszechstronne wsparcie otoczenia rodziny pacjenta.

fundacja

Fundacja Światło przez cały okres swojego istnienia lobbuje na rzecz „Śpiochów” po to, żeby pokazać, że „jest życie w śpiączce” i tego życia nie należy marginalizować. Organizując ogólnopolskie i międzynarodowe konferencje, Fundacja stara się w obecności świata nauki odpowiedzieć na pytanie: Co możemy więcej zrobić, żeby jakość życia pacjentów w śpiączce była lepsza, zarówno w kraju jak i za granicą?

Fundacja Światło prowadzi również Ogólnopolską Sieć Akademii Walki z Rakiem, miejsce bezpłatnego wparcia psychoonkologicznego dla chorych i ich rodzin. Obecnie Akademia działa na terenie dwunastu miast w Polsce, w tym w Toruniu, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Częstochowie, Gdyni, Gdańsku, Kaliszu, Zamościu, Jeleniej Górze, Suwałkach i Białymstoku. Kwartalnie Akademia udziela wsparcia pięciuset chorym. Celem działalności Akademii Walki z Rakiem jest nie tylko motywowanie do walki z chorobą, ale również pomoc w zrozumienia choroby, dokonanie zmian w życiu. Program działań Akademii skoncentrowany jest przede wszystkim na psychoedukacji, sesjach terapeutycznych, zajęciach ruchowych i dietoterpaii.

Druga edycja Wykup Słowo stwarza nam wszystkim doskonałe warunki do dzielenia się dobrem. Biorąc udział w projekcie, zarówno my – autorzy, jak i Wy – wspierający, realizujemy nie tylko swoje marzenia, ale także pomagamy osobie, która w przeszłości sama niosła pomoc, ratując życie i zdrowie ofiar pożarów, a dzisiaj potrzebuje tego wsparcia od nas.

Projekt na portalu PolakPotrafi.pl startuje już w maju! Szczegóły niebawem!

Reklamy